Leírás
Összetevõk:
kálium-jodid, kálium-jodát, szódabikarbona, víz.
Adagolás: Napi 1 csepp fogyasztását javasoljuk. A napi adag bármikor
bevehetõ, de a legjobb étkezés elõtt vagy közben, az elsõ 1?2 falat után, vízbe cseppentve bevenni. Amennyiben C-vitamint vagy acetilciszteint szed, tegye idõben elkülönítve, legalább fél óra különbséggel!
Jódigényes szerveink
A közvélekedéssel ellentétben messze nem csak a pajzsmirigyünk használ jódot. Létezik még számos egyéb jódigényes szerv, szövet és sejt a testünkben, melyeknek szintén szükségük van erre az elemre, annak mindkét formájára az egészséges szerkezeti felépítés megõrzéséhez és a kritikus élettani funkciók fenntartásához:
- belsõ és külsõ elválasztású mirigyek
- reproduktív szervek: mellek, petefészkek, méh, férfiaknál a prosztata
- immunrendszer
- szívizom, harántcsíkolt izmok
- gyomor-bél traktus
- idegrendszer
- bõr
Amennyiben alacsony a jódbevitelünk (a Kárpát-medence kimondottan jódhiányos terület), szervezetünk, mint intelligens rendszer igyekszik fontossági sorrend szerint elosztani azt a kevés jódot, amihez hozzájut. A jódigényes szervek és szövetek között versengés alakul ki, a sor végén lévõk pedig nem fogják megkapni a számukra optimális mennyiséget, így kompenzációs mechanizmusok fokozott mûködtetésére kényszerülnek. Ennek viszont hosszú távon megvan a maga következménye: elváltozások keletkezhetnek a szövetszerkezetükben és funkciózavarok léphetnek fel.
A jódhiány tünetei
Ilyen intõ jelek lehetnek az egyes pajzsmirigyproblémákon túl (alulmûködés, göbök, golyva), a mellekben kialakuló csomók, ciszták, a petefészekciszták, a méhmiómák, az endometrium / méhszáj szövettani elváltozásai, férfiaknál pedig a prosztataproblémák. Gyermekek esetében az idegrendszer fejlõdési rendellenességei (a várandósság során végzett jódpótlás igen pozitív hatással van az IQ-ra), az immunrendszer zavarai, az emésztõrendszeri problémák, a ködös agy, a memória- ill. koncentrációzavarok, az idegrendszer rendellenes mûködése.
Természetesen ezek kialakulásában a jódhiány nem az egyedüli befolyásoló tényezõ, de egy olyan faktor, aminek fontosságát idáig nem ismerték fel, ill. nem hangsúlyozták eléggé.
Nem csupán a pajzsmirigy rendellenességei utalhatnak jódhiányra, sõt! Mivel az általa termelt hormonok rendkívül fontos szerepet játszanak az élettani mûködésben, alacsony jódfogyasztás esetén övé az elsõbbség. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy attól még, hogy a pajzsmirigyfunkciók rendben vannak, a szervezet fentebb említett részein még könnyen lehet jódhiány. Biztosra akkor megyünk, ha a pajzsmirigy minimális igényeit (napi 100-200 ?g) jóval meghaladó mennyiségben viszünk be jódot, ami által az szervezetünk valamennyi pontján ki tudja fejteni pozitív hatásait.